Filter Showing all 4 results

טפטים לפינות אוכל

טפטים לפינות אוכל – המטרת העיקרית של פינת האוכל בבית הינה צריכת מזון, בדרך כלל בזמנים מסודרים יחד עם שאר דיירי הבית. לרוב, בפינת האוכל ניתן למצוא שולחן בגובה המותניים וכיסאות ישיבה מתאימים, וזאת כפי שנרשם, בסמוך למטבח על מנת ליצור נוחיות עבור הגשת המזון. למרות שכיום פינת אוכל היא חלק מחדר האורחים או המטבח, מקור מרחב זה טמון במסורות מימי הביניים. בעת ימי הביניים נהוג היה להקדיש למען מטרה זאת חדר שלם, הנקרא גם לעתים ה”היכל הגדול”. בחלל זה, אשר נמצא בטירות ואחוזות רבות שהיו בידי האצולה האירופאית, ניתן היה לאכסן כמויות אנשים גדולות ולרוב היה חדר בעל שימושים רבים. המשפחה הייתה ישובה על בימה בקצה השולחן, מורמת מעל שאר האורחים בכדי להבדיל בין המעמדות ביניהם. בדרך כלל היו מוצבים שולחנות ארוכים ולצידיהם ספסלים שאפשרו אירוח של מספר רב של אנשים. עם הזמן אותם בני אצולה פיתחו “טעם” לאסיפות יותר אינטימיות, לרוב משיקולים של אסיפות הקשורות בשיחות על עניינים פוליטיים. עם הזמן בני האצולה התרגלו לערוך את ארוחותיהם בחדרים הקטנים, ואלו לבסוף הפכו לחדר אוכל.

טפטים לפינות אוכל – בעת המודרנית, בגלל השינוי בארכיטקטורה של המבנים ומעבר האוכלוסיה למבני מגורים, חדרי האוכל לרוב ממוקמים באיזור הסלון בהינתן המקום. במרבית המקרים, חדר האוכל או פינת האוכל משמשים לארוחות בסופי השבוע, כאשר רוב הדיירים זמינים לארוחה ובמהלך השבוע קיימות פינות אוכל בחדר המטבח. מיקום חללי האוכל משתנה בהתאם למבנה הבית וזמינות המקום ומשאיר מרווח תמרון לעיצוב החלל כנדרש. כמו כן, לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש בעיצוב בכדי להתאים את חדר האוכל לבעליו ולהשרות תחושות מסויימות בקרבי שוכני המבנה והאורחים המגיעים לסעוד עמם. בחירת העיצוב הינה נתונה לרוח התקופה ומושפעת באופן עמוק מחוויות ורגשות המעצב כלפי החזון לשינוי החלל. עיצוב לחדר האוכל מתחיל מהרהיטים הנכנסים אליו ועובר לחלק משמעותי, שהוא עיצוב הקירות.

טפטים לפינות אוכל – חשיבות עיצוב הקירות בחללים בהם אוכלים הוא עצום, משום שעל ידי שימוש בטכניקות פשוטות ניתן להפוך חדר שגרתי וחסר עניין, למקום מרכזי המעניק השראה וזכרונות לשנים שיבואו. חדר אוכל הוא דוגמא מצויינת לכך. ריחות המאכלים ושיחות בין המשפחה או עם אורחים מעשירים את מהלך החיים ויוצרים הרגלים וחותם. למשל, דוגמא טובה הינה מסעדת רולס שבלונדון (על שם תומס רול) נוסדה בשנת 1798 והינה המסעדה העתיקה ביותר בעיר. מושבים אדומים וקירות מלאים בפרטים, לצד ריחות מטבח מעוררי תיאבון יצרו היסטוריה אשר הזמינה אורחים רבים להיכנס דרך הדלת ולשבת למנה, שיחה ויצירה של זיכרון. מסעדות מפורסמות וחדרי אוכל של מפורסמים כאלו ואחרים תמיד משאירים את חותמם ועוזרים ליצור זיכרון בלתי נשכח. למעשה, גם במסורת היהודית קיים מקום של כבוד למזון וחשיבותו מוזכרת לנו בכל סעודת חג בו כל המשפחה ואורחים נוספים ישובים בשולחן, נושאים תפילה וסועדים את ליבם.

טפטים לפינות אוכל – בכדי ליצור אווירה זאת המעוררת השראה, תיאבון וזיכרון, מיטב המעצבים שקדו בכדי ללקט את המאפיינים שהופכים כל חלל אוכל למרהיב. השימוש הבסיסי ביותר שמלווה כל ארגז כלים של כל מעצב, הינו השימוש בצבעים. מכיוון וחדרי אוכל עשויים להיות כל דבר החל מחלק מחלל גדול יותר, שילוב בין חללים או אפילו חלל עם אופי משל עצמו, קיימת חשיבות לבחירת צבע הקיר ולכן נתאר את הצבעים החל בכחול. בחירה בצבע זה איננה אופיינית בדרך כלל. אמנם כחול הוא צבע מרגיע, אך נחשב נועז כאשר מגיע לחדרי אוכל ומומלץ להשתמש בו בזהירות. לעתים נאמר כי, “אם רוצים להרזות אז כדאי לשים אוכל כחול בצלחת”. נאמר בחצי הלצה, אך האמת היא שבשימוש מוגזם צבע זה עלול גם לדכא תיאבון. בשימוש מתון, אוורירי ובהיר כחול יכול לספק בחירה מרעננת ביותר. צבע חום נייטרלי יכול לייצר אווירה נינוחה לארוחה, לדוגמא שימוש בצבע סיסל שנע בין חום לאדמה בהירה. לעומת זאת, שימוש בצבעים חמים מובהקים כגון אדום, כתום וצהוב ושילובים ביניהם יוצר אווירה אנרגטית ומעוררת תיאבון. אדום הינו צבע מלכותי, ושימוש בו בגוונים כהים משדר סמכותיות ברמה לא מכבידה. שימוש באדום בוהק יכול לשדר אווירה מלאה באנרגיה, תיאבון ומעודדת שיח. כאשר גולשים לגוונים יותר כתומים-צהובים, ניתן ליצור בשוהה תחושה של חמימות ורוגע אך עם זאת חיות.

טפטים לפינות אוכל – באמצעות חשיבה מוקדמת על מגוון הצבעים הרצוי, ניתן למרכז את תשומת הלב לפרטים שיכולים למלא את הקירות ולהעשיר את חוויית השהייה. לצורך זה, שימוש בטפטים הינו מושלם מכיוון ובנוסף לצבע, ניתן להוסיף צורות ומרקם שיבליטו את החדר ויקנו לו את היכולת ליצור אווירה. טפטים בעלי צורות אורגניות תמיד באים בחשבון מכיוון והם יוצרים הרגשה של ספונטניות. בדרך כלל רוב המעצבים מעדיפים להשתמש בצורות אורגניות על פני גיאומטריות לחללי האוכל השונים מכיוון והם יוצרים תחושה נעימה ורגועה עבור אכילה. דוגמאות נפוצות לשימוש הן עלים, פרפרים, סוגי עצים שונים ופסים בלתי עקביים. בשילוב הצבעים לבן, אדום, כתום ואפילו כחול וסגול, הם מעניקים לחדרי האוכל תחושת מרחב ומשנים לצמיתות את האופן בו יתפוס המתבונן את החדר. טכניקה ידועה בשימוש המעצבים נקראת ה”קיר הייחודי”. בטכניקה זאת קיר אחד בלבד מכוסה בטפט, בעוד שאר הקירות צבועים. באמצעות הצבע ניתן לבצע מעבר מדורג מחלל אחד לאחר ולמקד את נקודת המבט לעבר הקיר. מכיוון ונקודת המבט מוסטת לעבר הקיר, ניתן לשים בקרבתו את השולחן ואם ניתן, ריהוט נוסף כגון שידת צלחות וכלים. בבתים בהם פינת האוכל משולבת עם חלל האירוח, הטכניקה מאפשרת מעבר נעים המושך את המתבונן לעברו.

טפטים לפינות אוכל