Filter Showing 1–40 of 73 results

טפטים לחדרי ילדים

טפטים לחדרי ילדים

חשיבותם של הטפטים לחדרי הילדים

טפטים לחדרי ילדים– טפטים הם דרך מיוחדת לעצב את קירות הפנים של מוסדות רבים בהם נמצאים ילדים כגון בתי ספר, גנים, מוסדות העשרה ופעוטונים. כמו כן, הם משמשים גם לעיצוב של הבית, וחדריו השונים והינם מהווים אספקט אחד של עיצוב פנים. הטפטים לרב נמכרים בגלילים ומודבקים אל הקיר באמצעות דבק טפטים. בעבר, הטפטים היו עשויים מנייר ומכאן שמם באנגלית (wall paper). אך כיום, תודות לטכנולוגיות חדישות, הטפטים מגיעים בשלל חומרים כאשר הנפוץ ביותר הינו נייר מצופה ויניל, אשר מגיע כבר מוכן לעבודה והינו עמיד ביותר.

טפטים לחדרי ילדים – בעקרון, הטפט מגיע עם צורה חוזרת, אשר בהדבקה של חלקים מהגליל, אחד ליד השני, יהווה חזרה על הדוגמא על מנת לספק המשכיות. צורות אלו מגיעות במספר רב של וריאציות, החל בתמונה גדולה החוזרת על עצמה, צבעים שונים ללא דוגמאות מיוחדות ועד לצורות מיוחדות היוצרות אפקטים שונים אשר מסוגלים לתת למתבונן השראה מסויימת כאשר הוא נמצא בחדר. כאשר מדובר על ילדינו, אנחנו רוצים לתת להם את הבטוח ביותר, את הטוב ביותר וכמובן, דבר אשר יסב להם אושר כאשר הם יקבלו אותו וכשהוא ילווה אותם לאורך חייהם.

טפטים לחדרי ילדים– בטחון הוא דבר אקוטי בכל הנוגע לילדים. לא היינו יכולים לישון בבטחה כאשר אנחנו יודעים שבביתנו יש חומר שעשוי להיות רעיל לילדינו. כפי שמחקרים רבים בנושא חיסוניות בילדים הראו, לילדים מערכת חיסונית פחות חזקה מלאנשים בוגרים ולכן חשוב לשים דגש על בטיחות החומרים אשר הם באים איתם במגע. דבק הינו חומר מגע מצמיד משטחים אשר סוגים מסויימים ממנו הינם נדיפים כלומר, בעוד רב הדבק נשאר איפה שיושם, חלקים ממנו הופכים לאדים ומסוגלים לחדור אל דרכי הנשימה. מטילן (Metylan) הינו “משחה לטפטים” או דבק טפטים הנפוץ ביותר בשימושו ולא סתם. בהסתכלות על טופס מ.ס.ד.ס (M.S.D.S), שהינו מידעון המסביר על תכונות החומר והרעילות שלו, ניתן לראות כי תחת שימוש אחראי החומר אינו רעיל. כעת ניתן לדעת כי בעת שימוש בדבק טפטים מסוג זה, ניתן לשכן את הילדים בחדר לאחר ההדבקה ולהיות בטוחים כי אדי דבק אינם פוגעים במערכת הנשימה שלהם.

טפטים לחדרי ילדים– נישות שונות בתחום עיצוב הפנים  פיתחו תורות שלמות לגבי הצבעים שכדאי לצבוע בהם את החדרים. כדי ליצור השראה מסויימת במתבונן, נעשה שימוש בצבעים מסויימים, אשר כל אחד מהם יכול להביע והעלות במתבונן את התחושה הרצוייה עבור אותו חדר. כמובן שבחירת הצבע מותאם תחושה נעשית בהתאם לייעודו של החדר, עבור מי מיועד החדר וכמובן, ההסתכלות של המעצב כלפי אותם פרטים. כמו כן, אל העיצוב נכנס מימד אחר, מימד הצורות. בדומה לצבעים, גם בחירה של צורות עשוייה ליצור אצלנו תחושות שונות המסוגלות להפיח בנו השראה לתחושות מסויימות. באופן זה, המעצב יכול לכוון את תחושותיו של המתבונן או השוכן ולהביא אותו לתחושה שרצה להשרות כאשר עיצב את החדר.

טפטים לחדרי ילדים– ילדינו מושפעים מאוד מסביבתם ובפרט מסביבתם הקרובה שהינה ביתם, שהרי שם הם מבלים את מרבית זמנם. הורים רוצים להחדיר לילדיהם תחושות חיוביות בכל היבטי החיים בין אם זה, ביטחון, אושר, נמרצות ופרודקטיביות (פעלתנות או יצרנות). זאת ניתן להפיק שוב, באמצעות פרטים קטנים כגון בחירת העיצוב המתאים לחדריהם. אך אילו צבעים וצורות ניתן לבחור על מנת לגרום להם תחושות מסוגים אלו? נסתכל על צבעים שונים ונראה כיצד הם משפיעים על המתבונן ויוצרים אצלו השראה לתחושות הרצויות.

אדום – מעלה את רמת האנרגיה בחדר. הצבע האינטנסיבי ביותר מחדיר אדרנלין כמו שאף צבע אחר עושה. זאת בחירה מצויינת כאשר רוצים להחדיר התלהבות, במיוחד בלילה. צבע אדום הראה כי הוא מסוגלל לעודד עליה בלחץ הדם, האצת הנשימה וקצב הלב. אמנם צבע זה הוא לא הבחירה האידיאלית לחדר שינה, אך כאשר האורות כבויים הינו הופך לגוון עמום, עשיר ואלגנטי.

צהוב – שובה את חדוות השמש ומשדר אושר. מהווה בחירה מצויינת למטבחים, חדרי אוכל ושירותים. צבע זה אמנם משדר שמחה אך לא טוב בשימוש מרכזי. מחקרים הראו כי אנשים נוטים להתעצבן יותר כאשר צהוב הינו הצבע המרכזי, כמו כן תינוקות נוטים לבכות יותר בחדרים שהצבע השולט בהם הינו צהוב. עודף של צבע זה עלול ליצור באנשים תחושות של תסכול ועצבנות. טפטים

כחול – על צבע זה נאמר שהוא גורם לירידת לחץ דם ותחושות רוגע ונינוחות. לכן, צבע זה על גווניו נחשב כאידיאלי לחדרי שינה. ניתן ליצור תחושות שונות של רגיעה על ידי יצירת גוונים שונים של כחול כדי למתן תחושות אלו. יש להיזהר בשימוש בצבע זה, שכן שימוש בגוונים מסויימים עשוי ליצור קרירות ולכן יש לאזנו עם גוונים אחרים.

ירוק – הצבע הוורסטילי (מגוון) ביותר. ממטבחים לשירותים וחדרי שינה, צבע זה נותן השראה של רגיעה אך עם זאת חום אשר תורם לאיזון שלו ומקדם נוחות ותחושה של איחוד עם הסביבה.

טפטים לחדרי ילדים – מלבד הצבעים, מימד נוסף וחשוב לא פחות הינו מימד הצורות. מחקרים הראו כי כמו צבעים, צורות מסוגלות לעורר בנו תחושות מסויימות. להלן כמה מהממצאים:

צורות גיאומטריות – אלו הן הצורות עליהן אנחנו חושבים כאשר הנושא מוזכר, צורות אלו הן מוגדרות ומדוייקות כגון עיגולים, ריבועים, יהלומים ומשולשים. צורות אלו קלות לזיהוי והמעצב ישתמש בהן בכדי לתת השראה של סדר ויעילות.

צורות אורגניות/טבעיות – בצורות אלו ישנם יותר עיקולים וחוסר שוויון כגון עלים, אבנים ועננים. צורות מסוג זה נותנות השראה של ריצוי ונינוחות ותורמות לתחושות ספונטניות.

צורות מושפטות (אבסטרקטיות) – אלו צורות בעלות מבנה הניתן לזיהוי אך אינם אמיתיות. בדרך כלל אלו גרסאות מופשטות של צורות אורגניות. שימוש בצורות אלו נעשה בעיקר בכדי להעביר רעיון (תחשבו על הצורות באייקונים של המחשב).

חשיבות הטפטים לחדרי ילדים

שינויים יזומים שאנו מבצעים בחיים, בפרט בתחומי העיצוב והאסתטיקה, מכניסים לחיינו מידה רבה של אנרגיה חיובית, מרץ וחיות, אך באותה העת מצריכים מאתנו הרבה מחשבה, תכנון וכמובן עשייה. אולי זה לא כה מובן מאליו במבט ראשון, אבל כך גם נדרש מאתנו כאשר אנו בוחרים בעיצוב מחדש של חדרי ילדנו.

עיצוב חדרי ילדים הינו משימה לא פשוטה ואפילו אתגר, בין אם זה שינוי קטן בעיצוב ובין אם זה עיצוב מחדש, וכאשר אנו ניגשים למשימה חשובה זו עלינו לקחת בחשבון מספר נקודות, שיובילו אותנו בסיומן למטרה הנכספת של “העיצוב המושלם”.

הטא’ץ הגדול והמכריע ביותר בעיצוב החדר הינו בחירת הטפט המעוצב, המשרה אווירה נינוחה וחמימה יותר בחדרי הילדים. הטפט הוא זה שעוטף לא רק את החדר כולו, אלא אף את ילדנו במלוא מובן המילה. הטפט נותן את כל היופי שברקע ונותן את הגימור המושלם לעיצוב המושלם שיצרנו בחדר עם הרהיטים והאביזרים השונים.

לעיתים אנו נוטים ליצור את “חדר החלומות” שאף אנו חלמנו עליו מילדותנו שלנו ועתה מנסים להגשים חלום זה באמצעות ילדינו ועבורם. עם כל זה חשוב לדעת ולהבין שכל אחד הוא יחיד ומיוחד ולא תמיד מה שמושלם עבורנו יתאים בדיוק עבור ילדנו, ויש לברר מהם הצרכים היחודיים שלו וליצור את ההתאמות ואת השינויים הנחוצים ב”חדר החלומות” שלנו בהתאם לכך.

כלומר, ההשפעה הוויזואלית של הטפט היא משמעותית ביותר, ועל כן על כל אחד מאתנו כהורה לעצב את החדר על פי אופיו של הילד ולא על-פי אופיינו שלנו, בהתאם לחלומותיו ואפילו להתאים את עצמנו לגיבורי הילדות של הילד עצמו, גם אם אנו הערצנו בזמנו או עדיין מעריצים דמויות הירואיות עם אופי קצת שונה…

אפילו בחירה בין טפט חלק או מצוייר, בין גוונים מונוטוניים או צבעונים יכול להשפיע מאוד על מצב רוחו ואף על תכונותיו של הילד ולהיטיב עימו.

מזה עשרות בשנים, אינספור מחקרים שבוצעו, הוכיחו את השפעת כח המחשבה על מצבי פחד, חרדה, בעיות קשב וריכוז ואף דכאון אצל ילדים ובוגרים כאחד. הוכח מעבר לכל ספק כי ציורים, דמויות ותרשימים מעודדים ובעיקר מילים מעצימות שהעין קולטת על בסיס יום-יומי יכולים לשפר ואף לבטל מצבי נפש שליליים כאלה ואחרים ואף לנטוע מחשבות חיוביות, מרץ ושמחה במקומם.

עלינו לדעת לנצל בחכמה את תובנות אלה וכאשר אנו מעצבים מחדש את החדר של ילדינו אנו בעצם בונים עבורו את הסביבה המעצימה, התומכת והמחכימה בה הוא שוהה יום יום ולמספר שעות לא מבוטל. ואף מחקרים הוכיחו מעבר לכל ספק כי דווקא מה שאנו רואים לפני השינה ומיד לאחר שמתעוררים הכי משפיע עלינו! גלי אלפא הנם גלים הפועלים במוחנו בזמנים שלפני השינה וכן מיד לאחר ההתעוררות. וידוע היום כי ניתן “לאמן” את גלי המוח הללו לריכוז, לרוגע, לשלווה ועוד תכונות ורגשות חיוביים רבים וטובים באמצעות מוזיקה, צבעים וצורות שסביבנו!

כמו-כן כל תורת הפאנג-שואי הסינית הבנויה כולה על השפעות צורה, צבע ומיקום של הפריטים בבית ובסביבתו מחזקת ומאשרת זאת. על-כן נוכל להשתמש בכלי חזק זה של עיצוב החדר על-מנת להשיג את התוצאות הרצויות גם מבחינה אישית ונפשית ולא רק עיצובית עבור ילדינו.

כך למשל, במידה והילד מעריץ דמות של גיבור-על, דמות כזו שתופיע על גבי הטפט תהווה עבורו מודל לחיקוי והכניסה לחדר תעצים אותו בכל פעם מחדש ו”תזכיר” לו לאיזו שלמות הוא שואף. דמות כזו יכולה אף לסייע לילד להתמודד עם פחדים בעיקר בחושך ובלילות כשהוא יכול להרגיש כי הדמות מגינה עליו או שהוא מקבל את הכוחות שלה והוא חזק ומוגן.

הדפסים שונים כגון פרחים או פרפרים ישרו אווירה של מרחב, חופש וטבע וישרו רוגע ושלווה על הילד אף בימים בהם הוא כועס או עצבני.

הדפס של מילים אוהבות ומעצימות על הטפט יעלה עם הזמן את הבטחון העצמי של הילד, יתן לו תחושה של בטחון שהוא מוקף באור ובאהבה, וכפי שזה ישפיע עליו זה ישפיע גם עלינו ההורים באותו האופן ואף יותר מכך, שכן נרווה נחת ושמחה מהתקדמות האישית של ילדנו.

טפט חלק בצבעים מרגיעים כגון סגול או כחול, ללא כל הדפס, יכול דווקא לארגן את המחשבות לילד היפר-אקטיבי או מבולגן, כאשר כל “הרעש” שהוא חווה סביבו פתאום נמוג ומתפוגג ועם הכניסה לחדר שלו הכל יחוש רגוע, חלק ונקי.

כלומר אף צבעי הטפט הם חלק בלתי נפרד מהבחירה וגם הם בשילוב המרקם של הטפט משלימים את התמונה המושלמת לחדר החלומות.

המוח שלנו ושל ילדינו מנתח כל צבע בצורה אחרת וזה משתנה מאדם לאדם, לכן צבעם שונים ישפיעו בצורה שונה על מצבי הרוח, האנרגיה והמחשבות של כל אדם ואדם בצורה שונה. על-כן כדאי לבחון אילו צבעים גורמים לאילו תחושות אצל ילדינו ולהתאים את צבעי הטפט והחדר כולו בהתאם.

ישנן השפעות של צבעים מסויימים שהוכחו ככלליות על רוב האוכלוסיה, כגון: צבע צהוב גורם לתחושת כח והעצמה ועם זאת משרה אווירה של רוגע, הצבע הסגול ידוע כצבע “רוחני” המעניק אווירה של רכות, נינוחות וקסם, צבע אדום יעניק תחושה של כח ואנרגיה ואילו הכחול יעניק אווירה של מרחב ים ושמיים וכן הצבע הירוק משרה אווירה של התחדשות, רעננות וצמיחה.

כאשר ניגשים לבחור טפט לחדרי הילדים בוחנים מכל כיוון את ההתאמה שלו לאופיו של הילד, כאשר טפט בצבעים ובהדפסים רגועים יהווה איזון מתאים עבור ילד חם מזג ונועז, ואילו צבעים עזים ובהדפסים מעצימים יתאימו עבור ילד שהינו מעט חסר אנרגיה לגילו תוך שאנו מתחשבים באהבה, בדמויות המוערצות ובתחביבים של ילדנו האהוב ומספקים לו את הסביבה הטובה ביותר והנעימה ביותר אצלו בחדר.

טפטים לחדרי ילדים