Filter Showing all 5 results

טפטים גיאומטריים

טפטים גיאומטריים – צורות גיאומטריות הינן המידע הגיאומטרי הנשאר לאחר הסרה של המיקום, גודל, אוריינטציה (מיקום במרחב) והשתקפות מהאובייקט הגיאומטרי. אוסף גדול של צורות החל ממשולשים, עיגולים, ריבועים ויהלומים מהווים את הצורות הגיאומטריות הבסיסיות ונעשה בהן שימוש נפוץ בכל רחבי העולם בכל התרבויות השונות. כבר מלפני 5000 שנה באיזור מסופוטמיה (בין הנהרות פרת והחידקל) נעשה שימוש בגיאומטריה וצורות גיאומטריות למגוון יישומים פרקטים כגון בנייה, אסטרונומיה (חקר הכוכבים) ומעקב טוואי שטח.

טפטים גיאומטריים – השימוש המוקדם ביותר לטפטים נעשה בסביבות המאה ה-14, בתקופת הרנסנס באירופה לשימושם של מעמד האצולה העולה. האצולה השולטת עשתה שימוש בטפטים אפילו עוד מלפני בתקופת הביניים. שימוש בטפטים הוסיף לחדר צבע, מרקם ולעתים גם הכיל הדפס של תמונה. רב ההדפסים הללו היו בכלל על בסיס טקסטיל, כלומר, יריעות בד גדולות צבועות שעליהן ההדפס או ציור מורכב. עם התקדמות השנים, במאה ה-18 אנגליה וצרפת הפכו למובילות בייצור טפטים ושכללו את שיטות הייצור מנייר ועשו שימוש במשחת הדבקה במקום קיבוע מסורתי (קצה הטפט משוחרר וחלקים תפוסים במסמרים). בעקבות הפרדת הקשר מלוכני-כנסייתי שביצע הנרי השמיני, ניתקו קשרי מסחר רבים באירופה ובכך פנו האצולה הבכירה והזוטרה לטפטים מנייר. שנים רבות עברו וטפטים הפכו לדבר שבשגרה במוסדות רבים מסביב לעולם. בין אם מדובר בחדרי הבית, בתי ספר ומשרדים ועד למוסדות ממשלתיים וחברות גדולות אשר מעוניינות להעביר תחושה מסויימת למתהלך בחלל. מעצבים רבים אימצו את הטפטים ועושים שימוש עד היום בטכניקות השמה שונות על מנת לתת לחדרים תכלית מסויימת אשר תיצור השראה.

טפטים גיאומטריים – בשנים האחרונות צורות גיאומטריות בעיצוב נעשות יותר ויותר פופולריות, וזאת בהתאם לטרנדים החדשים והחולפים. העיצוב הנורדי או סקנדינבי הביא רוחות מרעננות של שימוש חדשני ומותאם לרוח התקופה, לצורות גיאומטריות. הטרנד של שימוש בצורות גיאומטריות, הוא לא חדש כלל. כבר בשנות השבעים נעשה שימוש בשיטה זאת על מנת ליצור בחלל תחושה של סדר והבלטת תכולת החלל. הפופולריות שבעניין כמו כן, היא גם מעגלית. אנשים שחיים מספר עשורים יכולים לשים לב לאופנות חוזרות. אופנות אלו לא זהות לקודמותיהן אך מגיעות בגישה חדשה רעננה וייחודית לתקופה בה היא מתרחשת. מחדרי ילדים ועד למטבחים ושירותים, הצורות הגיאומטריות מסוגלות לשוות לכל חדר מראה מתוך ירחון.

טפטים גיאומטריים – לא צריך להיות מעצב דגול בכדי להבין את הערך המוסף בשימוש בצורות הללו בחללי החדר. האפקט המיידי הינו עניין ויזואלי (חזותי). חדר שהינו משעמם לרוב יהיה חדר בעל צבעים ניטרלים מקיר לקיר. אפילו תוספת של ריהוט מסוגנן ופרטי תכולה מיוחדים לא מצליחים ליצור את האווירה הנוצרת בשימוש באלמנטים המיוחדים שעושים צבעים וצורות, בעיקר בטפטים. שימוש בצורות הינו המפתח, שימוש בצורות גיאומטריות בפרט, ליצירת חלל המתאים לכל צרכי עיצוב הפנים הבסיסיים תוך יצירת מראה מושך, מיוחד ומודרני. בכדי לבחור את הצורה המתאימה דבר ראשון יש לבחור את ערכת הצבע המתאימה לחדר, תוך התחשבות בייעוד שלו ובאנשים המאכלסים אותו. טפטים

צבעים חמים יכולים לתת תחושה אינטימית, חמימה וידידותית, תוך השראה של תחושות אנרגיה מרץ ועשייה ואפילו תיאבון. מצד שני אם מדובר בחדרי שינה או שימוש מוגזם, צבעים אלו עלולים לתת תחושה של כעס, לחץ ועצבנות. שימוש מתון בצבעי אדום, צהוב, כתום וגווניהם השונים הינו משחק חשוב בכדי לייצר סביבה נעימה.

צבעים קרים מעניקים למתבונן תחושה נעימה של רוגע שלווה ונינוחות. זאת בחירת צבעים מצויינת למקומות בהם רוצים לתת השראה של אווירה רגועה כגון חדרי שינה וגם סלון. כמו בצבעים חמים, שימוש מוגזם יכול לייצר סביבה שהינה קרירה, מנותקת ולעתים גם מדכאת. הצבעים כחול ירוק וסגול, כל אחד מהם בעל אופי ייחודי מסוגל להפיח חיים והשראה מסויימת בחדר.

טפטים גיאומטריים – השימוש הנכון בצבעים יכול להטות את הכף בכל הנוגע לאופיו של החדר ומשרתות את האופן בו בולטות הצורות הגיאומטריות בחלל. בדרך כלל, שימוש נכון בצבעים, שילובם במקומות מסויימים תוך התחשבות בעוצמה, תדירות יחד עם צבעים אחרים, תוכל להפיח חיים בכל חדר שנועד לעיצוב. כיום, לא חייבים לדעת דבר בעיצוב וניתן להיעזר בתכנים באינטרנט ותמונות שיהוו מקור להשראה.

טפטים גיאומטריים – מכיוון וצורות גיאומטריות הינן מדוייקות, מטבען הן מבססות תחושות של סדר, יעילות  ויכולת להביע דברים באופן מדוייק, אך תמיד עולה השאלה באיזו צורה נשתמש בכדי להתאים ולבטא את האופן בו אנחנו מעוניינים לעצב? בכדי לענות על שאלה זאת, יש להתחשב בצורות הגיאומטריות הבסיסיות והשילוב ביניהן, בכדי להבין לאן לכוון את המחשבה.

משולש היא אחת הצורות הקדומות ביותר ונעשה בה שימוש הענף ביותר לאורך ההיסטוריה האנושית. צורה זאת יכולה לקבל משמעויות הפוכות לפי שימושן. כאשר נמצא על בסיס מוצק, היא מסוגלת להביע יציבות כוח ואנרגיה. אך כאשר הבסיס אינו יציב,  הצורה עלולה להביע מאבק, מתח ועצבנות. כמעט כל צורה של משולש מרמזת על תנועה והעין נמשכת לצורה מאיזור הבסיס הרחב ועד לאיזור הצר שהינו הקודקוד.

מרובעים הינם ברירת המחדל עבור רוב הפרוייקטים מסיבה טובה. צורה זאת משדרת תחושה של שוויון וקונפורמיסטיות (תואמנות). צורה מוכרת זאת נראית כיציבה ומביעת ביטחון. כמו כן, צורה זאת מתקשר לכדור הארץ והאדמה, כאשר ארבעת הפינות מצביעות לארבעת כיווני המצפן.

השימוש בעיגול הינו יותר סביב טרנדים ונעשה בו הרבה שימוש בכדי לרמוז על שלמות. מכיוון ולעיגול אין התחלה וסוף, יש המשייכים את התחושות שהינו מעביר לנשיות. חיבור לאהבה, אנרגיה וכוח. כמו כן, העיגולים מרמזים גם על אינסופיות והרמוניה. מכיוון וצורה זאת לא בשימוש אינטסיבי כמו הצורות הגיאומטריות האחרות, כל שימוש בה מושך את תשומת לב המתבונן, ובכך ניתן להעביר מסרים מסויימים בתוך העיגול עצמו.

טפטים גיאומטריים